Prijeđi na glavni sadržaj
Zagrebačka Filharmonija logo
banner 1
Novosti
Povratak
TRADICIONALNI KONCERT ZAGREBAČKE FILHARMONIJE IN MEMORIAM Mo. MILAN HORVA
28. siječnja 2022.

TRADICIONALNI KONCERT ZAGREBAČKE FILHARMONIJE IN MEMORIAM Mo. MILAN HORVA

Mjesec siječanj Zagrebačka filharmonija posvećuje maestru Milanu Horvatu, dugogodišnjem šefu dirigentu Zagrebačke filharmonije s kojim je orkestar pisao svoju povijest, gradio međunarodni ugled i prepoznatljivost.

 U petak, 28. siječnja 2022. godine u sklopu Plavog ciklusa s početkom u 19:30 sati, Zagrebačka filharmonija održat će koncert pod ravnanjem dirigenta Ivana Josipa Skendera.

Mo. Skender 1997. godine upisao je studij kompozicije na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u razredu Željka Brkanovića kao najmlađi student kompozicije u povijesti te ustanove. Dvije godine kasnije upisao je studij dirigiranja u razredu Vjekoslava Šuteja. Surađivao je s mnogobrojnim hrvatskim i inozemnim orkestrima i zborovima, od 2019. član je programskog odbora Muzičkog biennala Zagreb, a 2020. imenovan je članom Skupštine predstavnika Hrvatskog društva skladatelja.

       Na programu će se naći Simfonija br. 41 u C-duru, KV 551, Jupiter velikog Wolfganga Amadeusa Mozarta.  Jupiter simfonija je najduža i posljednja Mozartova simfonija, mnogi kritičari smatraju je jednom od najvećih simfonija u klasičnoj glazbi. Nadimak Jupiter dobila je po vrhovnom rimskom bogu koji ocrtava nadmoć, veličinu, kao i savršenost svih proporcija unutar djela.

        Nadalje, skladba Animo, za orkestar skladatelja Krešimira Seletkovića. Mo Seletković, redovni je profesor na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, dobitnik je mnogobrojnih nagrada, između ostalih, višestruki je dobitnik Nagrade Porin. Trinaestominutna orkestralna skladba Animo nastala je od rujna 2002. do veljače 2003. godine na narudžbu Zagrebačke filharmonije, a doživjela je praizvedbu 25. travnja 2003. pod ravnanjem japanskog maestra Chikare Iwamure, u to doba redovitog gosta Zagrebačke filharmonije.Djelo je to koje se nadovezuje na orkestralnu prethodnicu Minimo iz 1997., skladbu pisanu za tada vrlo aktivni Simfonijski puhački orkestar Hrvatske vojske, a oba ostvarenja, kako ističe autor, bila su nadahnuta iskustvima stečenim na polju elektroničke glazbe.

       Za kraj koncertne večeri, orkestar izvodi Simfoniju br. 5 u D-duru, op. 107, Reformacijska Felixa Mendelssohna-Bartholdya, skladatelja čiji su rad i aktivnost pridonijeli  razvoju glazbenog života, ne samo u Njemačkoj, gdje je živio, nego i u cijelom svijetu. Skladao je pet simfonija, a upravo zadnju skladanu simfoniju posjetitelji imaju prilike čuti ovoga petka. Peta simfonija objavljena je tek 1868. godine, 21 godinu nakon skladateljeve smrti .Iako se simfonija ne izvodi često, danas je poznatija više nego kad je izvorno objavljena. Mendelssohnova sestra, Fanny Mendelssohn Hensel, odabrala je ime Reformacijska simfonija.

I ovog petka, s početkom u 19:00 sati u predvorju Velike dvorane ne propustite predkoncertni razgovor kojim ćemo Vas uvesti u ovotjedni program Plavog ciklusa.